برادر بزرگ تر در فیس بوک

منتشرشده: 30 اکتبر 2011 در بررسی کتاب
برچسب‌ها:, , ,

چند سالی است که با نوشته­های پر استروم Pär Ström که تا آن جائی که به خاطر می­آورم خود را مناظره­گر معرفی می­کرد آشنا هستم. استروم ناظر حفظ حریم شخصی، هر از گاهی با جزوه­هائی لاغر که باز تا آنجا که به خاطر می­آورم بطور رایگان پخش  می­کند پیدایش می­شود. جزوه­هائی که به مسائلی می­پردازند که آدم را خواه ناخواه با خود درگیر می­کنند. عمده­ترین درگیری­هایش با هدف بحث­آفرینی با پدیدۀ اورولی «برادر بزرگتر» است. از امکانات بی­کران برادر بزرگ­تر می­نویسد که با انواع پلیس­های حقیقی و مجازی و با منظورها و انگیزه­های متفاوت و متنوع در حال رد زدن است. در حال رصد کردنِ آن چه حریم شخصی من و توست، یا زمانی بود. دغدغۀ دیگرش، جامعۀ رفاه است. مسائل و مشکلات مبتلابۀ رفاه در جوامع مرفهی چون سوئد. دربارۀ سودجوئی­هائی که از طرفی باعث اندوخته شدن ثروت­های افسانه­ای برای عده­ای کم و بحران بیکاری برای جمعی جمیع می­شود. چیزهائی که ظاهرن همه­گان با کلیتش آشنایند اما وقتی بطور مستدل به چالش کشیده می­شوند شاخک­هایت را تیزتر می­کنند. آن چه در بحث­های اجتماعی پر استروم برایم جذاب است تا آن حد که آرزو دارم از او بیاموزم تکیه­اش بر اسناد است و استدلالات. ناگفته نگذارم نظرات ضدفمنیستی این منتقد سوئدی نیز از جذابیت خاصی برخوردارند. در این مورد چند مطلب
منتشر کرده که تنها یک کتابش را خوانده­ام و وسوسه شده­ام تا به فارسی ترجمه­اش کنم. استروم در کتاب «فشار بر مردان و سلطۀ زنان» «Mansförtryck och kvinnovälde» وارد عرصه­هائی از جامعه­ای مدرن چون سوئد می­شود که در آن­ها سلطۀ زن­ها توازن جنسیتی را بر هم می­زند.

برادر بزرگتر در فیس بوک

آخرین جزوه­ای که پر استروم از طریق مؤسسه­اش «رفاهِ نو» den nya välfärden منتشر کرده «برادر بزرگ­تر در فیس­بوک» نام دارد با عنوان دومِ حریم شخصی و خطرهای رسانه­های اجتماعی. این جزوۀ پنجاه و چند صفحه­ای خطراتی که رسانه­های اجتماعی برای حریم خصوصی ایجاد می­کنند را جزء به جزء برمی­شمارد. سه صفحه از صفحات آن به منابع اختصاص داده شده که عمدتن مقالاتی هستند که در دو سال اخیر دربارۀ فیس بوک نوشته شده است. بحث استروم در این مقاله این است که با استفادۀ گسترده­ای که نهادهای
دولتی و مؤسساتی که به نوعی به برادر بزرگ­تر مرتبط هستند از رسانه­های اجتماعی و جوامع مجازی می­کنند به کاربردن آن از طر­ف ما انسان­های عادی و فانی باید به نحوی باشد که کمترین عواقب را برایمان داشته باشد. پر استروم در این جزوه از تخلفات انواع گروه­های بزه­کار آمار و فکت­هائی گاه باور نکردنی بدست می­دهد. از برادر بزرگ­تر می­گوید که در آمریکا خیز برداشته تا از کانال نهادهای کنترل از رسانه­های اجتماعی و جوامع مجازی حداکثر استفاده را در جمع­آوری اطلاعات خصوصی افراد ببرد.
از فیس بوک و بنیانگذارش می­گوید که خیال دارد جهان سایبری را در اختیار بگیرد و آن را برای آگهی دهندگانش جذاب تر کند آن هم از طریق پخش اطلاعات خصوصی افراد به دست خود همان افراد. در مقالۀ «برادر بزرگ­تر در فیس­بوک» بحث از سوءاستفاده­ای است که از گرایش­های خودشیفته­گانۀ کاربران فیس بوک می­شود تا میلیاردی نابغه که جوانی است بیست و هفت هشت ساله جاده­ای بکشد تا تبلیغات دهندگانش بتوانند تا زیر پوست کاربران نفوذ کنند. جاده­ای که هزینۀ ساختنش با خود کاربران است.
مقالۀ «برادر بزرگ­تر در فیس بوک» ارزش خوانده شدن دارد. دوستانی که زبان سوئدی می­دانند آن را می­توانند در فورمت پی دی اف، از طریق لینک زیر بگیرند:
برای آشنائی بیشتر با این جزوه، مقدمۀ نویسنده و صفحه­ای از آن را به فارسی برگردانده­ام:

مقدمه

من فیس بوک را خیلی دوست دارم، اگر چه تصمیم گرفته­ام که  در آن از جزئیات زندگی شخصی­ام چیزی ننویسم (کاری که بسیاری می­کنند). در تویتر هم فعالیت دارم و یک بلاگ را هم می­گردانم. با این حساب در واقع نظری منفی نسبت به رسانه­های اجتماعی ندارم.
با همۀ این احوال سبب نوشتن این مطلب خطرهائی است که می­بینم و این که به نظرم بسیاری از مردم توجهی شایسته، به آن ندارند. ساده­لوحی امروز می­تواند فردا عواقبی به بار آورد. خبری که در پائیز ۲۰۱۱ عرضه می­شود باعث می­گردد تا حریم شخصی شما بیش از پیش در کانون توجه قرار بگیرد.
امیدوارم با انتشار «برادر بزرگ­تر در فیس بوک» بتوانم بحثی در مورد حراست از حریم شخصی در رسانه­های اجتماعی ایجاد کنم. همچنین امیدوارم
که بتوانم به بالا بردن ضریب احتیاط در استفاده از آن کمکی برسانم. بدون این که با این کار لذت فراوانی که این شبکه­های اجتماعی دارند از بین ببرم. این نوشته در فورمت پی دی اف هم موجود است و بطور رایگان در لینک زیر در دسترس:

www.dnv.se/storebrorpafacebook

با آغوش باز نقطه نظرات خواننده­ها را از طریق
رایانامۀ زیر می­پذیرم:

Par.strom@dnv.se

اکتبر ۲۰۱۱ استکهلم

پر استروم

1-  آن چه می­نویسید می­تواند برایتان عواقبی به بار آورد

 تقریبن همه از رسانه­های اجتماعی استفاده می­کنند-­این رسانه­ها دیگر جزء امور مسلم روزانه­اند. فیس بوک ۸۰۰ میلیون کاربر دارد و روزانه ۵۰۰
میلیون مورد ورود. شبکه­های اجتماعی با خود لذت و استفاده دارند. برای بسیاری دیگر زندگی بدون فیس بوک معنی ندارد.
اما جنبه­ای منفی هم دارد، تهدید حریم شخصی. جنبۀ منفی دیگر خطر مواجهه با بزه­کاری است.
جولین آسانژ، پایه گذار ویکی­لیکس فیس بوک را «ماشین جاسوسی» خوانده است. شاید همه با چنین برداشتی موافق نباشند، اما چنین برداشتی برای این که در استفاده از رسانه­های اجتماعی هوشیار باشیم وبرخی مراقبت­ها را به خرج دهیم خوب است. برای هر کس پخش اطلاعات دربارۀ خودش کار آسانی است، اما غالبن حذف آن بسیار دشوار. در عین حال هرگز نمی­توان مطمئن بود که چنین اطلاعاتی به دست چه کسانی می­افتد.
فیس بوک جزئیات همۀ اعمال ما را ثبت می­کند، احتمالن برای ابد. هر چه می­نویسیم، تمام «دوست داشتن»ها، تمام «پوک» کردن­ها، حتا پاسخ­های منفی­ای که به درخواست­های دوستی می­دهیم، اطلاعات دربارۀ دیگرانی که از همان آدرسِ آی پیِ شما به این رسانه وارد می­شوند (کسانی که در همان مکانی که شما حضور داشتید، بوده­اند.)، به هر رویدادی که دعوت می­شوید، محل برگزاری آنها، به پاسخی که شما به چنین دعوت­هائی می­دهید. به همراه خیلی چیزهای دیگر. اطلاعاتی که حذف کرده­اید نیز باقی می­ماند.
شهروندان اتحادیۀ اروپا حق دارند که از فیس بوک بخواهند تا اطلاعاتی که در موردشان ثبت شده را در اختیارشان بگذارد. زنی در اطریش که چنین درخواستی کرده بود یک گزارش ۸۰۰ صفحه­ای دریافت کرد. (ر. ک. مقالۀ «فیس بوک همۀ اطلاعاتِ مربوط به همه کس، حتا افرادی که یک بار شمار را «پوک» کرده­اند را هم نگهداری می­کند» منتشره در مجلۀ فوربس شماره ۲۷، سپتامبر ۲۰۱۱).
اگر می­خواهید از  فیس بوک بخواهدی اطلاعات ذخیره شده در مورد
خودتان را در اختیارتان بگذارد به لینک زیر مراجعه کنید:

http://tinyurl.com/۶۸et۵hc

توضیح: این لینک در زمان انتشار این نوشته (اکتبر ۲۰۱۱) فعال بوده است.

Advertisements
دیدگاه‌ها
  1. Delshad می‌گوید:

    Interesting, Iam just a bit surprised about this tinyurl thing, sounds more like a fake website.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s