حسن لو ستاروندی، نویسندۀ جوان سوئدی-ایرانی

منتشرشده: 17 نوامبر 2011 در ادبیات سوئد
برچسب‌ها:, , , ,

هم سن عمر تبعید و مهاجرتِ گروه های قابل توجهی که با وقوعِ انقلاب اسلامی در ایران به خارج از کشور پناه آوردند، تبلیغات گردانندگان حکومتی برای سیاه نمائی و بی اعتبار کردن و نهایتن خنثی کردن نقش ایرانیان خارج از کشور در زمینه های سیاسی اجتماعی و فرهنگی و باطل جلوه دادنِ این گروه میلیونی به کار افتاد. از طرفی شورائی بنام شورای ایرانیان خارج از کشور پدید آمد که با اختصاص هزینه های سنگین به کار تبلیغ و ترویج ایده های انقلابی آقایان از طرق مختلف؛ تشویق و تهدید تا ترور شخصیتی و حتا ترور فیزیکی کسانی که زمانی برای حفظ جان از دستشان گریخته بودند، پرداختند. از طرف دیگر دستگاه های تبلیغاتی از طریق رسانه های سیاه دیکتاتوری برنامه هایی چون «هویت» و «سراب» ساختند. مشکلات ناشی از زندگی جدید در جامعه ای با فرهنگ و رسوم کاملن متفاوت؛ معضلات گذار، نیز متأسفانه فکت هائی به دشمن داد تا تبلیغات نفاق افکنانه و ترورکننده را با درشت نمائی این فکت ها راحت تر پیش ببرد. طرف دیگر سکه اما رشد روزافزون ایرانیان مهاجر در حیات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعۀ میزبان بود. امروزها بار دانش و تجربۀ همین هاست که مراکز علمی و آموزشی کشوری چون سوئد را می گرداند. در عرصۀ سیاست چند نمایندۀ ایرانی تباراز احزاب مختلف سوئد در پارلمان این کشور هستند. در عرصۀ اقتصاد و مدیریت اقتصادی علاوه بر بسیاری از کادرهای علمی دانشگاه ها، ایرانیانی داریم از نسل پیش تا نسل جوان کنونی که در شمار قابل ترین مدیران سوئد هستند. جذاب تر از همۀ این ها، نقش جوانان نسل دوم ایرانیان مهاجر در حیات فرهنگی و هنری کشور سوئد. فرناز اربابی، ملودی و صفورا صفوی، شیما و شبلی نیاورانی، بابک نجفی، مرجانه بختیاری، لاله، المیرا آریکان، آناهیتا فرخزاد، حسن لو ستاروندی، نگار زراسی و…
مسلمن عده ای و در صدرشان همانهائی که به منظور بهره برداری های سیاسی-دیپلماتیک همیشه به سیاه نمائی بخش کاملن سفید زندگی ایرانیان تبعیدی و مهاجر مبادرت کرده اند، معرفی این جوانها را بر نمی تابند. اما خلاقیت های این جوانها همیشه برای من، همانطور که برای بسیاری از مردم جامعۀ میزبان جذاب بوده اند. نمونه های تبلور این جذابیت را می  شود در فروش بالای یک صد هزار نسخه ای کتاب «اسمشو هر کوفتی می خوای بزار» Kalla det vad fan du vill از «مرجانۀ بختیاری» یا جوایزی است که به کارهایی از قبیل رمان «استیل» نوشتۀ حسن لو ستاروندی داده می شود؛ سراغ گرفت. چند تن از این جوانها را پیش از این به اشکال مختلف معرفی کرده ام؛ کاری که خالی از دردسر و بدبختی نبوده. دردسرهای اهدائی کسانی سربازان گمنامی که نافشان به «هویت» و «سراب» سازها بند است و بدبختی هایی که برای همین یک جرعه ای که آزار کسش در پی نیست از مردم نادان رسیده و میرسد.
سعی می کنم در این «هردمبیلستان» از این جوانها بنویسم. آنهائی را هم که قبلن به شکلهای مختلف معرفی کرده ام را هم این جا می آورم. از حسن لو ستاروندی شروع می کنم به این بهانه که رمان دومش «محاصره»Belägring به تازگی منتشر شده، از طرف یکی از معتبرترین ناشرهای سوئد انتشارات آلبرت بونیر Albert Bonniers Förlag. این کتاب را در دست مطالعه دارم و فعلن دارم از صفحه صفحه اش لذت می برم. به محض این که کار خواندنش را به پایان رساندم، معرفی اش خواهم کرد. فعلن از رمان قبلیش «استیل» شروع می کنم و از جایزۀ «فلاخن» جایزۀ اتحادیۀ نویسنده های سوئد که دو سال پیش، در سال انتشار اولین رمان حسن لو، سال 2009 به او داده شد.

Hassan Loo Sattarvandi- Copyright/fotograf: Cato Lein

 

خبر، دوشنبه 18 مارس 2009

حسن لو ستاروندی، این جایزه را به خاطر اولین رمانش Still دریافت کرد. استیل با سبک و سیاقی نو، نثری درخشان و داستانسرائی‌ای گرم و جاندار، سال گذشته از سوی انتشارات بونیر Bonniers منتشر شد.
کاتاپولت که اصطلاحا به معنی فلاخن یا سنگ‌انداز است، جایزه‌ای است که در سال ۱۹۹۱ توسط اتحادیۀ نویسندگان سوئد پایه‌گذاری شد با هدف حمایت از استعدادهائی که نخستین کار خود را منتشر کرده‌اند، کاری که در گسترۀ ادبیات سوئد باارزش باشد و نویسنده ظرفیت خلق آثاری دیگر را از خود نشان داده باشد. ارزش مالی کاتاپولت ۵۰ هزار کرون است و این پول کمکی است تا نویسنده بتواند اثر ادبی بعدی خود را بنویسد. خبر را در فایل صوتی زیر دنبال کنید:

فایل صوتی۱: تاریخ پخش ۱۸مارس۲۰۰۹: جایزۀ ادبی «کاتاپولت»-فلاخن- به حسن لو ستاروندی، نویسندۀ سوئدی-ایرانی تعلق گرفت؛ گزارش طاهر جام برسنگ 

کاتاپولت هر ساله به نویسنده­ای تعلق می­گیرد که نخستین اثر خود را در زمینۀ ادبیات داستانی یا شعر خلق کرده باشد. هدف هیئت رئیسۀ کاتاپولت از دادن این جایزه، برجسته کردن آثار ادبی معاصر است. این جایزه نخستین بار در سال ۱۹۹۱ با ابتکار بخش ادبیات خلاقۀ اتحادیۀ نویسندگان سوئد پایه­گذاری شد. از دیگر اهداف این جایزه پدید آوردن امکانی برای آفرینشگران ادبی است تا بتوانند نیروی خود را بر یک پروژه خلاقه بگذارند. برندۀ امسال جایزۀ کاتاپولت، حسن لو ستاروندی نام دارد. استیل Still نام نخستین رمان ستاروندی است که سال گذشته بوسیلۀ انتشارات معتبر بونیر Bonniers förlaget، منتشر شد. این رمان مسائل جوانان حاشیۀ شهر، از جمله درگیری آن‌ها با خشونت و مواد مخدر به بحث می‌گذارد. داستان‌ استیل در منطقۀ هاگالوند می‌گذرد و از موقعیت برزخی جوانان در این محله سخن می‌گوید. در یک تماس تلفنی با حسن‌لو ستاروندی از او می‌پرسم این جایزه برایش چه معنائی دارد:
جایزۀ باارزشی است برای نخستین کارم از این گذشته به من امکان می دهد تا کار رمان بعدی ام را آمادۀ نشر کنم.
حسن لو در پاسخ به این پرسش که چه حد از این رمان بر اساس واقعیت است میگوید پایۀ آن بر تجارب گذاشته شده اما نه به این معنا که خودم مواد مخدر مصرف میکردم یا کسی را کتک زده ام. این یک رمان تخیلی است اما شرایط روحی موجود در آن برایم واقعی است.
رمان بعدی ستاروندی به گفتۀ خود وی داستان گرفتاریهای یک هفتۀ یک نوجوان است.
حسن لو ستاروندی با تواضع بیشتر جوانان نسل دوم ایرانیان در سوئد، از صحبت کردن به فارسی خودداری کرد اما پیام کوتاهش به شنوندگان پژواک این است که کتابش را بخوانیم.
شمه ای دربارۀ جایزۀ ادبی کاتاپولت در ویکی پدیا

حسن لو ستاروندی در سایت انتشارات بونیر

در مراسم اهدای جایزۀ کاتاپولت که هفتۀ گذشته در کافه‌ای در گملاستان شهر استکهلم برگزار شد، شمار چشمگیری از نویسندگان و اعضای اتحادیۀ نویسندگان سوئد حضور داشتند. استیگ لارشون Stig Larsson، نویسندۀ بنام سوئدی تنها سخنران این جلسه بود. لارشون ضمن ستایش از رمان حسن لو ستاروندی، گفت من تقریبا هر ده سال پیش می‌آید که نخستین اثر نویسنده‌ای را بخوانم و به نظرم کار خوبی بیاید. استیگ لارشون در مورد ادبیاتی که امروزه در سوئد منتشر می‌شود گفت، ۹۷ درصد از آثار منتشر شده، آثار غیراصیل هستند. و بعد به طرح این پرسش پرداخت که تفاوت اثر اصیل و اثر جعلی در چیست.
و پاسخ داد که اثر ادبی واقعی بوسیلۀ نویسندگانی پدید می‌آید که از کار خود شرمگین نباشند و ادامه داد آثار ادبی اصیل دو مشخصۀ اصلی دارند:
یکی این که این ادبیات به افشای تعامل و بازی‌های مردم می‌پردازد و دیگر مشخصۀ چنین ادبیاتی آفرینش اثری است که پیش از آن در جهان وجود نداشته:
 حسن لو ستاروندی سال ۱۹۷۵در تهران متولد شد. ۳ ساله بود که همراه خانواده به سوئد آمد و در منطقۀ هاگالوند در استکهلم ساکن شد. در ژانویۀ سال گذشته نخستین کار ادبی خود را منتشر کرد، کاری که از طرف بسیاری از منتقدین مورد ستایش قرار گرفت. خود او در مورد جایزۀ ادبی کاتاپولت می‌گوید:

فایل صوتی۲: تاریخ پخش ۲۳ مارس۲۰۰۹:  مراسم اهدای جایزۀ ادبی کاتاپولت و شمه ای دربارۀ رمان «استیل» Still؛ گزارش طاهر جام برسنگ

پیش از امشب که جایزه را دریافت کردم، این جایزه برایم بسیار ارزشمند بود اما بعد از سخنان استیگ لارشون که نویسندۀ بزرگ سوئدی است، ارزش این جایزه برایم بیشتر شد.
حسن لو ستاروندی در رمان خود، به طرح مسائل جوانان مهاجرتبار در حومه‌های محروم شهرهای بزرگ می‌پردازد. روزمرگی‌هائی که با بطالت همراه است و خشونت و مخدرات.
در واقع فکر نوشتن از یک موقعیت روانی در محیطی که از نظر اجتماعی و طبقاتی کمترین امتیازات را دارند پدید آمد.
خود حسن در چنین محله‌ای بزرگ شده است.
وی ادامه داد خود من حضور در چنین مکانی را تجربه کرده‌ام و مهم‌ترین موضوع برایم این بود که انسان در چنین محیطی چشم اندازی برای پیشرفت و گذر از موقعیتش ندارد. حسن می‌افزاید برای نمونه راه جوانانی که در این محله‌ها رشد میکنند مثلا تا دانشگاه، مسیری است طولانی‌.

پی نوشت:
دومین رمان حسن لو ستاروندی «محاصره» Belägring در ماه اکتبر سال جاری 2011، منتشر شد. رمانی است با سبک خاص حسن لو ستاروندی که پس از مطالعه معرفی خواهم کرد. کتاب های دیگری که در نوبت معرفی هستند همگی آثار نویسندگان یا مترجمان ایرانی تبار ساکن سوئد است. می توانم از آن شمار به کتاب ناهید پرشون که تابستان امسال منتشر شد و همچنین کتاب «پیرمرد بر سقف» ترجمۀ فارسی سفرنامۀ مشترک دو نویسندۀ سوئدی به ایران اشاره کنم. کتاب اخیر توسط نامدار ناصر منتشر شده است.

Advertisements
دیدگاه‌ها
  1. shadone می‌گوید:

    بسیار سپاسگذارم از پست بسیار مفید و با ارزشی که قرار دادید، منم به نوبه خودم از ایشان و هنرشون مثل یک هم وطن و دوستدار ادبیات تشکر و قدر دانی میکنم ………….دست مریزاد

  2. H.RangChi می‌گوید:

    دَمَت گرم همواره …

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s